Czym jest firewall?

Funkcjonowanie w Internecie, czy to w celach prywatnych, czy służbowych, zawsze generuje pewien stopień niebezpieczeństwa związany z cyberprzestępczością. Wraz z jej eskalacją w Sieci, musimy być świadomi, że istnieją narzędzia, które mogą utrudnić ewentualne włamania i kradzieże informacji.

Firewall jako zabezpieczenie Sieci

Jest to po prostu zapora sieciowa, która podnosi stopień bezpieczeństwa dostępu do Sieci od ponad 25 lat. Jest to bariera chroniąca zaufaną sieć wewnętrzną, która jest w pełni kontrolowana i zabezpieczona przed skutkami dostępu do sieci zewnętrznej, czyli Internetu. Ta druga sieć oczywiście charakteryzuje się niskim poziomem bezpieczeństwa i kontroli, a zagrożenia z niej pochodzące są wysoce szkodliwe dla sieci wewnętrznej np.  domowej lub firmowej. Firewall monitoruje każdy ruch sieciowy, zarówno ten wychodzący jak i przychodzący i w oparciu o określone, przypisane zasady dopuszcza go lub blokuje. Do technik ochrony należy zaliczyć filtrowanie i sprawdzanie przychodzących pakietów, zabezpieczenie programów wymagających dostępu do Internetu, czy używanie identyfikacji i weryfikacji użytkownika. Zapora sieciowa może funkcjonować jako oprogramowanie lub sprzęt komputerowy, a także występować w połączeniu oby tych podmiotów i być konfigurowana przez administratora.

Dlaczego warto jest z niej korzystać?

W dobie korzystania z Internetu jako świata alternatywnego do rzeczywistości używanie zapory sieciowej jest koniecznością w celu zapewnienia sobie odpowiedniego poziomu ochrony. Używanie narzędzi internetowych do robienia przelewów, zakupów, rezerwacji, prowadzenia biznesu, czy portali społecznościowych generuje wzrost zagrożenia ze strony podmiotów, które mogą uzyskać dostęp do naszych danych i wprowadzić do urządzenia wirusy i szkodliwe oprogramowanie. Stosowanie zapory sieciowej jest rozsądnym rozwiązaniem, które w odpowiedni sposób uchroni przed dostępem osób niepowołanych do sieci wewnętrznej i pozwoli uniknąć szkód związanych z cyberatakiem. Ponadto, warto mieć także na urządzeniach zainstalowany wartościowy program antywirusowy, który będzie wsparciem dla firewall’a i będzie chronił urządzenie przed plikami i programami pobieranymi przez użytkownika z Internetu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *