Jak bezpiecznie pracować zdalnie?

Wymóg, a zarazem popularność pracy zdalnej, przyniosła pandemia Covid-19. Dla wielu firm i instytucji, choć było to wyzwanie, ostatecznie okazało się korzystnym praktycznym rozwiązaniem. Pojawiły się jednak kwestie zapewnienia bezpieczeństwa firmowych danym, które przecież musiały opuścić firmę i trafić do domowego zaplecza pracowników.

Praca zdalna w Sieci domowej

Istotne jest, że każda domowa sieć Internetowa powinna posiadać odpowiednie i wartościowe zabezpieczenia. Blokowanie dostępu do Sieci hasłem o właściwie mocnym poziomie trudności jest obowiązkowe, jeśli chcemy chronić naszą prywatność i finanse. Ponadto, pracując zdalnie na urządzeniach służbowych pamiętajmy, aby nie używać ich do celów prywatnych i nie wchodzić na strony oraz nie klikać w żadne linki i wiadomości, które nie są wymagane do wykonywania zadań pracowniczych. Dobrze jest także, korzystać z używania przeglądarki internetowej w trybie incognito, które dodatkowo wpłynie na bezpieczeństwo danych znajdujących się na urządzeniu. Natomiast, urządzenia prywatne powinniśmy odpowiednio często poddawać skanowaniu antywirusem, a także pilnować wszelkich aktualizacji systemu, programów i aplikacji. Istotne jest także, żeby wylogować się i wyłączać każdorazowo nieużywane aplikacje i programy, a także sam komputer. Dane firmowe warto przechowywać na pendrive, a nie bezpośrednio na urządzeniu.

Praca zdalna w Sieci publicznej

Jest to przez wielu pracowników propagowana forma pracy, korzystna ze względu na możliwość zmiany otoczenia i pracę w różnych miejscach. Istotnym jest jednak, aby zachować przy tym wszelkie kwestie bezpieczeństwa. Korzystanie z ogólnodostępnej, publicznej sieci Wi-Fi, nie jest rozsądnym rozwiązaniem i lepiej skorzystać z dostępu do prywatnego Internetu mobilnego, który zminimalizuje możliwość utraty danych lub posłużyć się szyfrowaniem dostępu z sieci publicznej za pomocą VPN. Wybierając na miejsce pracy np. kawiarnię lub pociąg warto usiąść w miejscu, które zapewni stosunkową prywatność.

Należy pamiętać, że za bezpieczeństwo danych firmowych najczęściej odpowiadają ludzie, system bezpieczeństwa Sieci  jest tylko dodatkowym wsparciem. Zawsze należy dostosować się do wymagań i zasad przyjętych w firmie, co z pewnością przełoży się na bezpieczeństwo posiadanych informacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *