Weryfikacja dwuetapowa

Dla każdego użytkownika Internetu najważniejszą rzeczą powinno być zapewnienie bezpieczeństwa wszelkim informacjom oraz danym, jakie posiada na urządzeniu oraz tym, które zostawia w Sieci. Ze względu na rosnące zagrożenie związane z atakami hakerskimi i przestępstwami w cyberprzestrzeni warto skorzystać z rozwiązań dostępnych na rynku.

Czym jest weryfikacja dwuetapowa?

Można spotkać się także z nazwą weryfikacja lub uwierzytelnianie dwupoziomowe, a wszystko dlatego, że składa się z dwóch etapów ochrony. Mianowicie, poza standardowym dostępem w postaci hasła, następnie wymaga się od użytkownika potwierdzenia chęci dostępu także za pomocą drugiej formy uwierzytelniania. Może to być kod sms wysłany na numer użytkownika, kliknięcie w link generujący przeniesienie do strony docelowej, użycie tokenu, czyli małego urządzenia potwierdzającego weryfikację, zabezpieczenie biometryczne np. w postaci użycia kciuka lub przez zdrapkę z kodem. Weryfikacja dwuetapowa najczęściej wykorzystywana jest obligatoryjnie podczas logowania do konta bankowego, ale można ją wprowadzić także podczas logowania do poczty e-mail, serwisów internetowych, systemów informatycznych lub aplikacji. Jest to łatwy i prosty sposób na zwiększenie ochrony naszych danych, zarówno prywatnych, jak i służbowych.

Dlaczego warto jest jej używać?

Dla niektórych taki sposób weryfikacji dostępu dla użytkownika może wydawać się skomplikowany i czasochłonny. Nic jednak bardziej mylnego, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych danych nie powinno stanowić to żadnego problemu. Weryfikacja dwuetapowa to przede wszystkim skuteczny i tani sposób ochrony. Z pozytywnym skutkiem jest wykorzystywana nie tylko przez osoby prywatne, ale i w firmach, gdzie w dostępie do Sieci kontrolowana jest tożsamość jej użytkowników. Taka forma dodatkowego zabezpieczenia dostępu skutecznie uniemożliwi dostęp do kont niepowołanym do tego osobom lub podmiotom. Warto pamiętać, że współcześnie, wiele naszych kont, w tym społecznościowych, obsługujemy przez jednego i tego samego e-maila. W przypadku utraty dostępu do niego w wyniku włamania lub jego kradzieży, tracimy również dostęp do pozostałych kont. Dlatego skorzystanie z dodatkowej warstwy zabezpieczenia nie powinno budzić naszych wątpliwości.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *