Złośliwe oprogramowanie Malware

Umiejętności cyberprzestepców poszerzają się z każdym dniem, podobnie jak wykorzystywane przez nich do ataków narzędzia. Rodzajów wykorzystywanych przez hakerów złośliwych oprogramowań jest mnóstwo. Jednym z nich jest oprogramowanie Malware.

Czym dokładnie jest?

Jak wcześniej wspomniano, to rodzaj złośliwego oprogramowania, które ma na celu zainfekowanie urządzenia stacjonarnego lub mobilnego i tym sposobem dąży do przejęcia, uszkodzenia lub dezaktywacji urządzenia, a także szpiegowania celem pozyskania, modyfikacji lub usunięcia danych z zaatakowanego urządzenia. Zagrożenie Malware pochodzi najczęściej z poczty e-mail lub pobieranych programów, gier, czy wyświetlanych reklam, a także wykorzystuje luki w zabezpieczeniach sieciowych. Objawem zainfekowania urządzenia może być samoistna zmiana wybranej przeglądarki internetowej, wolniejsza praca i zawieszanie się urządzenia lub występują inne do tej pory niemające miejsca anomalia w działaniu. 

Rodzaje Malware

Do zespołu programów typu Malware należy zaliczyć wirusy, konie trojańskie, robaki, ransomware’y, spyware’y, rootkity, adware’y, keyloggery czy exploity. Różnią się one od siebie pod względem zagrożenia, działania i sposobu infekowania urządzenia. Niektóre z nich są łatwe do usunięcia, a inne sprawiają, że zaatakowane urządzenie nadaje się do wyrzucenia. Wiele z nich jest podstępne i trudne do wykrycia i zlokalizowania, tym samym może niszczyć urządzenie przez długi czas bez wiedzy użytkownika.

Jak usunąć złośliwe oprogramowanie z urządzenia?

Najlepiej oczywiście stosować środki zapobiegawcze i nie dopuścić do tego, żeby jakikolwiek Malware zadomowił się na urządzeniu. W tym celu trzeba posiadać program antywirusowy, regularnie go używać i skanować urządzenie. Ponadto, należy unikać klikania w nieznane nam linki, reklamy, pobierania programów, aplikacji i gier z nieznanych źródeł. Warto pamiętać, że złośliwe oprogramowanie wręcz czeka na błąd ludzki aby umożliwić mu dostęp do urządzenia i aktywację swojej destrukcyjnej misji. Gdy jednak dojdzie do zainfekowania urządzenia, możemy użyć narzędzi do usuwania ich, jak właśnie profesjonalne antywirusy. W sytuacji, gdy jednak program sobie nie radzi, należy skorzystać z usług profesjonalistów z firmy IT, dla których walka z Malware jest codziennością.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *